Kongremiz, TÜBİTAK 2223 B Yurt İçi Bilimsel Etkinlik Düzenleme Programı kapsamında desteklenmektedir.

ONLINE KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ

sosyal program

Sığacık & Seferihisar
Sosyal Program: Seferihisar - Sığacık Gezisi (Ulaşım Dahil / Ilıca Otel - Seferihisar, Sığacık - Havalimanı, Öğle Yemeği Hariç) 
Sosyal Program ücretli olup 75 TL +KDV'dir. Programa katılmak için gizem@motto.tc adresine mail atmanız rica olunur.
Program 11:00'da Otelden hareket ile başlayacak ve 16:30'da Seferihisar'dan havalimanına dönüş olacaktır.

Seferihisar tarihte kurulan 12 İyon kentinden biri olması ve gerek doğası gerekse sakinliğiyle yaz tatili için çok uygun bir yer. Ayrıca dalış yapıp zıpkınla balık avlamak isteyenlerinde uğrak yeri. Türkiye’deki ilk “cittaslow” yani sakin şehri olması ile de biliniyor.

Burada Seferihisar‘ın kendine has ege mutfağı dışında fastfood tarzı satan yerler bulamazsınız. Seferihisar Çeşme‘ ye 87 km uzaklıkta.

Seferihisar Gezilecek Yerler 

Seferihisar’ın balıkçı köylerinden olan Sığacık, cana yakın insanlarıyla oldukça sevimli bir yer aynı zamanda Sığacık denizcilere sığınak olması sebebiyle zamanla Sığacık olarak anılmaya başlamış. Sahilde, harika bir gün batımına sahip limanını çevreleyen kalenin içine kurulan köyün daracık sokakları ve özgün mimarisi görülmeye değer.

Sığacık Limanı

Sığacık’ın meydanında bir balık hali, restoranlar ve sıra dışı bir Atatürk heykeli var. Atatürk bir yelkenlinin üzerinde duruyor ve denizi seyrediyor. Burada 1522’de Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yaptırılan Sığacık Kalesi görülecek yerler arasında. 

Kalenin içine girdiğiniz de eski bir yerleşim yeri görünüyor ancak bunlar biraz restore edilmiş. Kimisi taş evler kimisi ise beyaz kireç taşından oluşan evler. Bu evler de hala oturan yerliler var. Evlerin altı ise kimisinde restoran kimisinde ise oturup soluklanacağınız şirin bir café yer almaktadır.
Kale içinde durup öğle yemeğinizi yiyebileceğinizbir çok yer mevcuttur.

Kale içinde kalan bugünkü yerleşimin yanı sıra Süleyman Han Camii, hamamı,medresesi ve şadırvanı da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Öğle yemeğinizi yedikten sonra kale içinin hemen yan tarafında pazar günleri kurulan bir Sığacık pazarı var ve egenin doğal otları ve Seferihisar da yaşayan kadınların yaptıkları yiyecekler satılıyor. Buraya özgü bir şey denemek isterseniz  Seferihisar katmeri ile meşhur.

Sığacık Pazarı


Sığacık’ın çevresindeki antik kentleri gezmeye başlamadan önce kalenin hemen yanında bulunan Kültür Müzesine uğrayabilirsiniz.  Bu müze de çevreye dair çok sayıda etnografik eser mevcut. Burada ilçeye gelenler bilgi sahibi olurken buradan sonra gidilecek yerlere de ışık tutmuş oluyor.

Seferihisar’ın tarihi güzelliklerini gezmek isterseniz buraya 5 km uzaklıkta olan Teos Antik kenti var. MÖ 1,000 yılına uzanan bir geçmişe sahip. Antik kentten günümüze ulaşan ve iyi korunmuş çok sayıda kalıntı bulunuyor. Teos Antik Kenti’ne ulaşım için Sığacık’ın merkezinden kalkan minibüsler ile gidebilirsiniz ya da eğer bisiklet sever biri iseniz merkezden bir bisiklet kiralayıp bisiklet ile de gidebilirsiniz çünkü bisiklet kullanıcıları da düşünülerek tabelalar yapılmış. Ayrıca, buraya yakın Akropol, antik tiyatro, kent surları, antik liman ve Anadolu’daki en büyük Dionysos Tapınağı görülebilecek eserler arasında bulunuyor. Bu yerlerin çoğunda müze kart geçiyor.

Sığacık da deniz seçeneğinizi ise Akkum Plajı’ndan yana kullanabilirsiniz. Akkum plajına gitmek için isterseniz yürüyebilirsiniz ancak sıcakta biraz zor olduğu için yine bisiklet ile gitmeyi veya minibüs kullanmayı tercih edebilirsiniz. Burası İzmir’in en güzel plajları arasında yer alıyor ve masmavi berrak denizi ve yemyeşil doğasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Plaj aynı zaman da mavi bayraklı. Aynı zaman da rüzgar sörfüne de çok uygun. Sığacık’ın daha merkezinde Ekmeksiz plajı var ancak Akkum plajı daha büyük, temiz ve tatil açısından daha iyi bir plaj.

Diğer plaj seçenekleri ise; Akarca, Azmak, Küçük Akkum, Büyük Akkum, Ekmeksiz , Bahadır, Çıfıt kalesi, Doğanbey-Payamlı, İpek kum ve Ürkmez Plajları sıralanıyor.


Akkum Plajı

Eğer Seferihisar’a eylül-ekim aylarında geliyorsanız Mandalina Festivaline katılmayı ihmal etmeyin. Bu festival de amaç Seferihisar’ın meşhur mandalinasını tanıtmak. Bunun dışında sokak konserleri ve şenlikleri oluyor. Sevdiklerinize ya da kendinize hatıra olarak hediyelik bir şeyler almak isterseniz Sığacık hediyelik eşya almak için çok fazla seçenek sunamıyor size ancak ilçe manzaralı magnetleri, kadınların yaptığı el işi ürünleri, mandalina kokulu sabunları ve Sığacık pazarından alabileceğiniz ev yapımı reçellerden alabilirsiniz. Aynı zaman da eğer yanınızda pasaportunuzu götürürseniz Sığacık Teos Marina’dan Samos adasına da geçebilirsiniz. Seferler feribotlar ile gerçekleştiriliyor ve kapı vizesi alarak gidebilirsiniz. Sefer saatleri günde 2 saat olacak şekilde düzenleniyor. Sabah 08.00′de Teos Marina’dan kalkış ve Samos adasından 19.00’da dönüş olarak. Sığacık’ı bu kadar popular yapan aslında Kavak Yelleri dizisi oldu. Ayrıca, Ata Demirer “Olanlar Oldu” filmini burda çekti.

Bonus Yeme-İçme Mekanları

Sığacık Organik Pazarı: Bu pazarda Sığacık’ta  yaşayan kadınların kendi evlerinde yapıp getirdiği tamamen organik olan ürünler satılmaktadır ve fiyatları da oldukça uygun. Kesinlikle buralara kadar gelmişken yöresel yiyeceklerden tatmayı ihmal etmeyin.

Paşa Kaptanın Evi: Burası deniz esintili harika bir dekoru olan ev yapımı ürünlerin satıldığı bir mekan. Direkt kale içinde değil ancak kalenin çevresinde.

Milos Balık ve Meze Restoranı: Kale içinde bulunan Milos Sığacık’ın en ünlü rakı-balık mekanı.Zengin meze çeşitleri var. Fesleğenli mezgit’i ile meşhur.

 

ONLINE KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ

 

Kongremiz

tarafından onaylanmıştır.

ULUSLARARASI KONUŞMACILAR

Etkinliğin başlamasına kalan süre:

Etkinlik Tarihi
3-6 Ekim 2019


Erken Kayıt Tarihi
1 Ağustos 2019

Son Bildiri Özet Gönderim Tarihi
1 Ağustos 2019

 

İLETİŞİM

MOTTO Turizm
1394 Sok. Mimarsinan Mah. No:13 Kat:1/4 Alsancak/ KONAK / İZMİR
Tel :  (+90 232)  446 06 10
Fax: (+90 232)  446 07 11
e-mail: 
jordan@motto.tc
www.motto.tc

Corona (Koronavirüs) ve hamilelik Dukan Diyeti Karatay Diyeti Hamilelik Belirtileri Protez Saç baş ağrısı Göbek eritme göbek eritme hareketleri Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır. York testi

Çağımızın en yaygın rahatsızlıklarından bel ağrısı tedavisi için en güncel bilgilere ulaşmak için bitkisel tedavi ansiklopedimize bakın.